64 665
Assignments Done
99,2%
Successfully Done
In September 2018

Answer to Question #59370 in Java | JSP | JSF for Nithya

Question #59370
2-We must calculate the banana price by supplying both how many KGs of bananas we are adding to the cart, and the price per KG in the constructor. The getCost() method will return the total cost based on these two values.
3- Lemon: This class also inherits from Fruit. You must supply a price per lemon and how many lemons we are adding through the constructor. The getCost() method will just return the cost of all the lemons.
Expert's answer

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions