From the definition of the de Broglie wavelength, we have:
λ = h p = h m v . \lambda=\dfrac{h}{p}=\dfrac{h}{mv}. λ = p h = m v h . Let's find the velocity of the electron from the definition of the kinetic energy:
K E = 1 2 m v 2 , KE=\dfrac{1}{2}mv^2, K E = 2 1 m v 2 , v = 2 K E m . v=\sqrt{\dfrac{2KE}{m}}. v = m 2 K E . Substituting v v v into the first equation, we get:
λ = h 2 m K E , \lambda=\dfrac{h}{\sqrt{2mKE}}, λ = 2 m K E h , λ = 6.626 ⋅ 1 0 − 34 J ⋅ s 2 ⋅ 9.1 ⋅ 1 0 − 31 k g ⋅ 2 ⋅ 1 0 3 e V ⋅ 1.6 ⋅ 1 0 − 19 J e V = 2.74 ⋅ 1 0 − 11 m . \lambda=\dfrac{6.626\cdot10^{-34}\ J\cdot s}{\sqrt{2\cdot9.1\cdot10^{-31}\ kg\cdot2\cdot10^3\ eV\cdot1.6\cdot10^{-19}\ \dfrac{J}{eV}}}=2.74\cdot10^{-11}\ m. λ = 2 ⋅ 9.1 ⋅ 1 0 − 31 k g ⋅ 2 ⋅ 1 0 3 e V ⋅ 1.6 ⋅ 1 0 − 19 e V J 6.626 ⋅ 1 0 − 34 J ⋅ s = 2.74 ⋅ 1 0 − 11 m .
Finally, we can find the velocity of the electron:
v = 2 ⋅ 2 ⋅ 1 0 3 e V ⋅ 1.6 ⋅ 1 0 − 19 J e V 9.1 ⋅ 1 0 − 31 k g = 2.65 ⋅ 1 0 7 m s . v=\sqrt{\dfrac{2\cdot2\cdot10^3\ eV\cdot1.6\cdot10^{-19}\ \dfrac{J}{eV}}{9.1\cdot10^{-31}\ kg}}=2.65\cdot10^7\ \dfrac{m}{s}. v = 9.1 ⋅ 1 0 − 31 k g 2 ⋅ 2 ⋅ 1 0 3 e V ⋅ 1.6 ⋅ 1 0 − 19 e V J = 2.65 ⋅ 1 0 7 s m .
Comments