Question #180796

A blue car is moving at a constant speed of 70 m/s when it passes signage with a police 

officer beside it. Due to the car’s over speeding, the police officer chases it with a constant 

acceleration of 4 m/s2

, one second after the car passes the signage. How long does it the 

police officer to overtake the truck?


1
Expert's answer
2021-04-13T06:28:03-0400

The distance the blue car makes when the officer noticed its illegal behavior:


d=70td=70t

The distance the officer who started chasing 1 s later makes:


d=a(t1)22=70t,d=\frac{a(t-1)^2}{2}=70t,

solve the equation:


x=37 s.x=37\text{ s}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS