Question #108686
A gas bulb, connected to an open-end manometer, shows that the mercury level in the arm of the manometer connected to the gas is lower than the level in the other end by h = 76 mm. Atmospheric pressure is 760 mm. What is the pressure of the gas?
1
Expert's answer
2020-04-10T08:45:27-0400
PG=Pa+ρghP_G=P_a+\rho gh

PG=760+76=836 mm HgP_G=760+76=836\ mm\ Hg


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS