63 105
Assignments Done
99%
Successfully Done
In July 2018

Answer to Question #33442 in Other Math for jayme smith

Question #33442
A ream of paper contains 500 sheets and costs $7.50. What is the cost per sheet?
Expert's answer
To find the cost per sheet we need to divide total price by number of sheets:
$7.50/500=$0.015

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions