52 839
Assignments Done
98,1%
Successfully Done
In October 2017
Your physics homework can be a real challenge, and the due date can be really close — feel free to use our assistance and get the desired result.
Be sure that math assignments completed by our experts will be error-free and done according to your instructions specified in the submitted order form.
Our experts will gladly share their knowledge and help you with programming homework. Keep up with the world’s newest programming trends.

Answer on Algebra Question for Chelsea

Question #18055
Sara ordered 2 slices of pizza and a 12-ounce cola and paid $3.00. Sydney ordered 3 slices of pizza and 2 12-ounce colas for $4.75. How much does a slice of pizza cost?
Expert's answer

Let slice of pizza cost x and a 12-ounce cola cost y.
Then Sara's order cost: 2x+y=3
and Sydney's order cost: 3x+2y=4.75
From the first equation we have: y=3-2x and put this to the second equation:
3x+2(3-2x)=4.75
3x+6-4x=4.75
x=1.25
y=3-1.25*2=0.50
Answer: a slice of pizza cost $1.25 and a 12-ounce cola cost $0.50.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question