55 806
Assignments Done
97,2%
Successfully Done
In December 2017
Your physics homework can be a real challenge, and the due date can be really close — feel free to use our assistance and get the desired result.
Be sure that math assignments completed by our experts will be error-free and done according to your instructions specified in the submitted order form.
Our experts will gladly share their knowledge and help you with programming homework. Keep up with the world’s newest programming trends.

Answer on Algebra Question for Ryan

Question #12801
This problem was used a few times on the classic radio program The Life of Riley in the 1940s. Is there an answer?

A farmer sells 2 bushels of apples at X dollars a bushel. The next day the farmer sells 3 bushels of tomatoes for 1/3 the price of the apples. The day after he sells 1 ½ bushels of potatoes for 4/5 the price of the tomatoes. With the money he receives he buys 3 gallons of kerosene and 6 bags of fertilizer. If kerosene sells at $1 a gallon and fertilizer at $4 a bag, what's the price of … the apples?!
Expert's answer
A farmer sells 2 bushels of apples at X dollars a bushel.
T = 2 * X.
The
next day the farmer sells 3 bushels of tomatoes for 1/3 the price
of the
apples.
T = 2 * X + 3 * (X / 3)
The day after he sells 1 ½ bushels of
potatoes for 4/5 the price of
the tomatoes.
T = 2 * X + 3 * (X / 3) + 1.5
* (4 * (X / 3) / 5)
With the money he receives he buys 3 gallons of kerosene
and 6 bags of
fertilizer:
C = 3 * 1 + 6 * 4 = 27
If T = C:
2 * X + 3
* (X / 3) + 1.5 * (4 * (X / 3) / 5) = 27
2 * X + X + 12 * X / 30 = 27
90 *
X / 30 + 12 * X / 30 = 27
102 * X = 810
X = $7.94

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question