53 021
Assignments Done
97,8%
Successfully Done
In October 2017
Your physics homework can be a real challenge, and the due date can be really close — feel free to use our assistance and get the desired result.
Be sure that math assignments completed by our experts will be error-free and done according to your instructions specified in the submitted order form.
Our experts will gladly share their knowledge and help you with programming homework. Keep up with the world’s newest programming trends.

Answer on Algebra Question for Elise Ruby

Question #11930
Find the cost per ounce of a sunscreen made from 24 ounces of a lotion that costs $1.90 per ounce and 50 ounces of a lotion that costs $3.25 per ounce.
Expert's answer
Let's make an estimation. The final price of a sunscreen is

P = 24*$1.90 + 50*$3.25 = $45.6 + $162.5& = $208.1.

The weight of a sunscreen is

W = 24 + 50 = 74 ounces.

So, the cost per ounce of a sunscreen is

U = P/W = $208.1/74 = $2.812(162) per ounce.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Priti
18.07.2012 08:45

Total cost of (24+50=74 ounces) of both lotion used to make sunscreen are = $1.90*24 + $3.25*50
= $208.1
so the cost of sunscreen per ounce = $208.1 / 74 = $2.81

Leave a comment

Ask Your question