a. The cost minimising quantity of capital the garage should use is at MPK/r = MPL/w, so:
MPK=Q′(K)=6.4K−0.2L0.2,
MPL=Q′(L)=1.6K0.8L−0.8,
6.4K−0.2L0.2/1=1.6K0.8L−0.8/16,
K = 64L,
8×(64L)0.8L0.2=48,
L = 0.215,
K = 0.215×64 = 13.78.
K* = 13.78.
b. The cost minimising quantity of labour the garage should use is:
L* = 0.215.
c. The lowest cost at which 48 cars can be serviced is: 0.215×16 + 13.78×1 = 17.22.
Comments