65 754
Assignments Done
99,3%
Successfully Done
In October 2018

Answer to Question #56608 in Other Economics for Noja

Question #56608
Swagat Manufacturing Sdn. Bhd. needed to determine if it would be cheaper to make 10,000 units of a component in-house or to purchase them from an outside supplier for $4.75 each.
Cost information on internal production includes the following:
Total Cost Unit Cost
$ $

Direct materials 10,000 1.00
Direct labour 20,000 2.00
Variable overheads 8,000 0.80
Fixed overheads 44,000 4.40
Total 82,000 8.20
Fixed overhead will continue whether the component is produced internally or externally. No additional costs of purchasing will be incurred beyond the purchase price.
Required:
a) List the relevant cost of internal production and external purchase.
Expert's answer
As the total cost of producing this good is $8.20 and the possible cost of buying from another supplier is $4.75, so it will be cheaper to buy from another supplier to minimize costs and maximize profits.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions