54 539
Assignments Done
98,4%
Successfully Done
In November 2017
Your physics homework can be a real challenge, and the due date can be really close — feel free to use our assistance and get the desired result.
Be sure that math assignments completed by our experts will be error-free and done according to your instructions specified in the submitted order form.
Our experts will gladly share their knowledge and help you with programming homework. Keep up with the world’s newest programming trends.

Answer on Macroeconomics Question for Diana

Question #38834
Profit equals Total Revenue minus Total Costs.

With current technology, suppose a firm is producing 400 loaves of banana bread daily. Also assume that the least-cost combination of resources in producing those loaves is 5 units of labor, 7 units of land, 2 units of capital, and 1 unit of entrepreneurial ability, selling at prices of $40, $60, $60, and $20, respectively. If the firm can sell these 400 loaves at $2 per unit, what is its total revenue? Its total cost? Its profit or loss? Will it continue to produce banana bread? If this firm’s situation is typical for the other makers of banana bread, will resources flow toward or away from this bakery good?
Expert's answer

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question