Answer to Question #30355 in Finance for avinash singh

Question #30355
The following data are related to the manufacture of a standard product during the month of July 2009. Raw materials consumed-Rs.15,000 Direct wages-Rs. 9,000 Machine hours worked-900 hours Machine hours rate-Rs.5 Administrative overheads-20% of works cost Selling overheads-Re.0.50 per unit Units produced-17,100 Units Sold-16,000 @ Rs.4 per unit Prepare a cost sheet from the above to show: a. The cost per unit b. The profit per unit sold and profit for the period Hint: Profit = 24000
1
Expert's answer

Not answered

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

LATEST TUTORIALS
New on Blog
APPROVED BY CLIENTS
paypal