A 3.526 g sample of a hydrocarbon, upon combustion in a combustion analysis apparatus, yielded 10.87 g of carbon dioxide. Calculate the mass percent of carbon in the hydrocarbon.
Mass percent=3.52610.87×100=33.4percent=\frac{3.526}{10.87}×100=33.4percent=10.873.526×100=33.4 %
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments