Answer to Question #86858 in Operations Research for Yara Sayed Ahmad

Question #86858
The Make-It-Good manufacturing company produces three products, Widgets, Mingets, and Tringles. During a given year they plan to produce a total of 13,000 units of these products. The per unit production costs for Widgets, Mingets, and Tringles are $4, $5, and $7 respectively. The per unit profit for the Widgets, Mingets, and Tringles is $1, $2, and $3 respectively. If the production costs are to be $70,000 and the desired profit is $27,000, how many of each product should the company produce? Set up the solution: define variables and determine the equations. Then, solve the system of equations using any valid method, and answer the question asked in the problem.
1
Expert's answer
2019-04-05T08:46:29-0400

Define variables and make the system of equations:


Let w - count of Widgets.

Let m - count of Mingets.

Let t - count of Tringes.


Then

4w - costs of Widgets,

     5m - costs of Mingets,

     7t - costs of Tringes.


And w - profit for Widgets

     2m - profit for Mingets

     3t - profit for Tringes.



Solve it:










so m = 6000, w = 3000, t = 4000


The Answer:


Tringles - 3000 items

Widgets - 6000 items

Mingets - 4000 items


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

LATEST TUTORIALS
New on Blog
APPROVED BY CLIENTS