Answer to Question #85125 in Microeconomics for Ayanda Lubisi

Question #85125
A firm producing five units of output has an average total cost of R100 and has to pay
R150 to its fixed factors of production. The average variable cost is …

1. R30
2. R70
3. R100
4. R150
1
Expert's answer
2019-02-25T14:37:08-0500

Fixed cost per unit of output:150/5 = R 30

Variable cost per unit of output: ttl cost- fixed cost =100-30 = R 70



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

Ask Your question

LATEST TUTORIALS
New on Blog
APPROVED BY CLIENTS