54 676
Assignments Done
98,2%
Successfully Done
In November 2017
Your physics homework can be a real challenge, and the due date can be really close — feel free to use our assistance and get the desired result.
Be sure that math assignments completed by our experts will be error-free and done according to your instructions specified in the submitted order form.
Our experts will gladly share their knowledge and help you with programming homework. Keep up with the world’s newest programming trends.

Answer on Microeconomics Question for Javier Romero

Question #7329
Marty pays each of his workers $0.80 per day. The cost of his other variable inputs is $0.50 per cup of yogurt. His fixed cost is $100 per day.

What are Marty's variable cost and total cost when he produces 110 cups of yogurt? 200 cups?
Expert's answer
If Marty produces 110 cups of yougurt per day:
Martsy`s other& variable costs $0.50*110=$55.0
If Marty produces 200 cups of yougurt per day:
Martsy`s other& variable costs $0.50*200=$100.0

Fixed cost per day = $100
In case Marty has one worker, than cost for workers will be $0.80 per day
In case Marty has more than one worker than cost will be $0.80*N, N-quantity of workers

FOR 110 cups:
Variable cost =$55.0 +$0.80*N
TOTAL Cost = $55.0+$0.80*N + $100= $155+$0.80*N

FOR 200 cups:
Variable cost =$100.0 +$0.80*N
TOTAL Cost = $100.0+$0.80*N + $100= $200+$0.80*N

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question