Answer to Question #117621 in Microeconomics for andeel

Question #117621
Q.1 Assume a household’s budget is $10, the price of palm oil is $1 and the price of cheese is $2: i. Draw the household’s budget line on the diagram below. If they were to buy only one good or the other, how many total liters of oil could they buy? How many units of cheese? ii. Indicate the point where the household will consume. How many liters of palm oil? How much of cheese? Label this Point as E. iii. Assume the government was to tax palm oil consumption by $1, draw the new budget line on the graph. iv. Redraw the households original budget line on the diagram, and draw a new budget line where the price of palm oil has doubled. v. Is the household better off or worse off as a result of the tax? How do you explain
1
Expert's answer
2020-05-21T15:07:28-0400
Dear andeel, your question requires a lot of work, which neither of our experts is ready to perform for free. We advise you to convert it to a fully qualified order and we will try to help you. Please click the link below to proceed: Submit order

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

Ask Your question

LATEST TUTORIALS
New on Blog
APPROVED BY CLIENTS