61 674
Assignments Done
97,9%
Successfully Done
In May 2018

Answer to Question #64995 in Other Physics for bob

Question #64995
a 100 watt bulb is used for 6 hours a day for 60 days. calculate the cost if 1 unit of electricity is 14 cent
Expert's answer
This cost is:
C = 14 cent  Pt = 0.14*100*(6*60) = $ 5.04*10^3

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions