62 552
Assignments Done
98,8%
Successfully Done
In June 2018

Answer to Question #44972 in Algebra for Becca

Question #44972
Sara owns a bakery. She sells birthday cakes and needs to know how many cakes are to be sold each week to make the cost and labor even. By graphing she can easily and quickly tell if she is even, above or below. If Sara sells each cake costs $20 to make and she pays $32 for labor, how many cakes does Sara need to sell at $35?

I need and equation, to solve the equation, and I have to graph it
Expert's answer

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions