65 871
Assignments Done
99,1%
Successfully Done
In October 2018

Answer to Question #71794 in Microeconomics for Olivia

Question #71794
It costs you about $3 to produce a pizza.

Last week you sold 500 pizzas for $12 each.

This week you raised your price and sold 300 pizzas for $16 each.

What price should you be charging? (round to the nearest penny)
Expert's answer
500=a*12+b
300=a*16+b
200=-4a
a=-50
b=1100
Q=-50P+1100
P=0.02Q+22
TR=P*Q=-0.02Q*Q+22Q
MR=-0.04Q+22
3=-0.04Q+22
Q=475
P=12.5

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Assignment Expert
12.12.17, 20:23

Dear visitor,
please use panel for submitting new questions

Chad Holiday
12.12.17, 19:28

Imagine you've started a new pizza restaurant. It costs you about $5 to produce a pizza.

Last week you sold 500 pizzas for $10 each.

This week you raised your price and sold 150 pizzas for $16 each.

What price should you be charging? (round to the nearest penny)

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions