64 634
Assignments Done
99,2%
Successfully Done
In September 2018

Answer to Question #69123 in Microeconomics for Andres

Question #69123
What is per unit cost?
Expert's answer
Per unit cost is the total cost per unit of output incurred when a firm engages in short-run production. It can be found in two ways. Because average total cost is total cost per unit of output, it can be found by dividing total cost by the quantity of output. Alternatively, because total cost is the sum of total variable cost and total fixed cost, average total cost can be derived by summing average variable cost and average fixed cost.

Source: http://www.amosweb.com/cgi-bin/awb_nav.pl?s=wpd&c=dsp&k=average+total+cost

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be first!

Leave a comment

Ask Your question

Submit
Privacy policy Terms and Conditions